Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8806307, w grudniu 4776, dziś 311; on-line: 188

Echo Darłowa

Ostatnie pożegnanie profesor Eugenii Huzarek

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość się, że  27 lutego 2020  r. odeszła do wieczności polonistka wychowawczyni wielu pokoleń darłowskich maturzystów mgr Eugenia Huzarek.   Swoją wiedzą  i dobrocią promieniowała na wszystkich.   Silna duchem, pracowita, nigdy się nie skarżyła, zawsze uśmiechnięta, zawsze pomocna....  taką pozostanie na zawsze w naszej pamięci.     Eugenia Huzarek z domu Marchewka urodziła się we wsi Lipniki w pobliżu Ostrołęki na Kurpiach. Maturę zdała w Wejherowie w 1953 r. W latach 1954 - 1957 studiowała polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Jako mgr filologii polskiej z dniem 1 września 1957 rozpoczęła pracę na Ziemiach Odzyskanych w Liceum Ogólnokształcącym w Darłowie. Dyrektorem szkoły był wtedy Gustaw Andrzej Cichocki. Początkowo zamieszkała w budynku Liceum. Młoda absolwentka filologii polskiej i przystojny nauczyciel fizyki Stanisław Huzarek po raz pierwszy spotkali się w pokoju nauczycielskim ówczesnej jedenastolatki. Ten pokój nauczycielski pełnił bardzo ważną rolę w życiu obojga pedagogów. To on przejął rolę swatki i przyczynił się do bliższego poznania obojga pedagogów. Ślub kościelny wzięli 15 listopada 1958 r. w Stegnie, a 4 lipca 1959 r. powiedzieli sakramentalne tak przed urzędnikiem stanu cywilnego w Darłowie.

Równolegle z pracą pedagogiczną w Liceum jako jedyna polonistka uczyła również podobnie jak mąż w utworzonej w 1961 r. filii koszalińskiego Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących. W roku 1977 Eugenia Huzarek ukończyła studium podyplomowe z filologii polskiej w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim. Wychowankowie pani Eugenii osiągali liczne sukcesy w konkursach recytatorskich, krasomówczych, olimpiadach języka polskiego na szczeblu wojewódzkim i centralnym. Prowadziła dla nich społecznie koło polonistyczne. W roku 1972 Kurator Oświaty wręczył jej nominację na profesora szkoły średniej. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej otrzymała medal za Zasługi w Rozwoju Województwa Koszalińskiego, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Edukacji Narodowej. Pani Eugenia na emeryturze często zasiadała w jury konkursów recytatorskich i śpiewała w zespole „Babunie" powstałym przy Klubie Seniora.

Po pięćdziesięciu latach przykładnego małżeństwa państwo  Huzarkowie bogatsi o doświadczenia życiowe stanęli znowu przed urzędnikiem stanu cywilnego i burmistrzem miasta Darłowa. Gospodarz miasta Arkadiusz Klimowicz, odznaczył jubilatów Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, nadanymi przez Prezydenta RP. Huzarkowie byli wzorem i przykładem, jak pielęgnować dar małżeństwa.  Stanisław Huzarek - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Darłowie  w latach 1970-1975  zmarł 27 czerwca 2017 r. Eugenia Huzarek pozostawiła w głębokim smutku trzy córki: Małgorzatę, Katarzynę, Annę oraz ich rodziny i licznych przyjaciół. Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek 6 marca o godzinie 13 w Kościele Mariackim. Odprowadzenie drogiej nam zmarłej nastąpi o godzinie 14 na cmentarzu Św. Gertrudy.

 

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2020

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl