Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Rozmowa ze Zbigniewem Groszem – przewodniczącym Rady Miejskiej w Darłowie

Już niedługo minie cztery lata od momentu wybrania nowej Rady Miejskiej. Jakie były realizowane główne założenia polityki miejskiej w tym czasie?

To była pracowita kadencja RM. Odbyło się w tym okresie 51 sesji Rady Miejskiej. Podjęliśmy na nich 496 uchwał.
Na wstępie opracowaliśmy i uchwaliliśmy Program Kadencyjny Rady Miejskiej na lata 2002 – 2006. W trakcie kadencji uchwalono Plan Rozwoju Lokalnego. Przyjęliśmy w nich wiele istotnych zasad. Kilka z nich przypomnę. W naszej działalności kierowaliśmy się regułą jak najlepszego zaspokajania zbiorowych potrzeb i służebną rolą rady miejskiej w stosunku do naszych mieszkańców. Generalnie przyjęliśmy zasadę nie podwyższania podatków oraz stawek za wodę i ścieki. Podjęliśmy blok uchwał, które stworzyły wysoce preferencyjne warunki do wykupu lokali mieszkalnych przez osoby w nim zamieszkałe oraz do przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. Skorzystały z niego setki rodzin. Postanowiliśmy zapewnić placówkom oświatowym systematyczną poprawę warunków materialnych.. W polityce inwestycyjnej przyjęliśmy zasadę znacznego zwiększenia nakładów ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury drogowej oraz na uzbrojenie terenów pod inwestycje i budownictwo.
Co udało się przez ten czas zrobić dla dobra miasta?
Jest tego wiele i znowu wymienię jedynie kilka ważniejszych przykładów:
Zmodernizowano i wybudowano następujące ulice w Darłowie: Chłopickiego, Grottgera, Konopnickiej, Żwirki i Wigury, Ogrodową, WOP, Pocztową, Wenedów, Podzamcze, Cicha, Dorszowa, al. Jana Pawła II, Północną, Jagiellońską, Piastowską, Bosmańską, Admiralską, Marynarską, Kapitańską, Szantową, część Powstańców Warszawskich i inne; Tam gdzie budowano lub modernizowano ulicę wcześniej wymieniano sieć wodociągową i kanalizacyjną. Dzięki staraniom samorządu za fundusze powiatu zmodernizowano m.in. ulicę Leśną, chodnik przy ul. Lotników Morskich, ulicę Okrężną i inne.
Wybudowano nowe chodniki przy ulicach lub ich częściach: Rynkowej Młyńskiej, M.C. Skłodowskiej, Chopina, Królowej Jadwigi, Pułaskiego;
Wybudowano parkingi przy ul. Wieniawskiego, Moniuszki, Księżnej Anny, Podzamcze, al. Jana Pawła II, wzdłuż ulic Kapitańskiej, Bosmańskiej, Jachtowej, Marynarskiej;
Wykonano nowe oświetlenie przy ul: Maczka, Hubala.
Wbudowano osiedlowe boiska przy ul. Wyspiańskiego, Berlinga, w Zespole Szkół w Darłówku. Obecnie rozpoczęto budowę zespołu boisk przy OSiR
Urządzono nowe place zabaw przy ul.: Wieniawskiego, Rynkowej
W porcie przeprowadziliśmy dalszą komunalizację terenów portowych, kupiliśmy nabrzeża portowe, rozpoczynamy modernizację jego infrastruktury, utworzono poza tym mini marinę dla żeglarzy.
W ramach promocji Darłowa nasze dokonania znalazły uznanie w ocenie tygodnika Polityki, jako odkrycie 2004 roku, cała Polska mówiła o znakomicie zorganizowanej imprezie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znacznie więcej w mieście szczególnie w okresie letnim organizowanych jest imprez kulturalnych i sportowo – rekreacyjnych.
Zmodernizowano przejścia na plaże przy ul. Muchy, Dorszowej oraz położono chodniki przy skwerze ul Conrada, w lasku komunalnym, na dojściu do morza obok hotelu Plaza.
Poza tym zbudowano nowy cmentarz, system monitoringu i wiele innych
A co zrobiono dla poprawy bazy oświatowej?
Oświata jest naszym oczkiem w głowie i nie żałujemy na nią pieniędzy.
W naszej kadencji wyremontowano sale gimnastyczne w Zespole Szkół im Żeromskiego, w Miejskim Gimnazjum, w Zespole Szkół w Darłówku. We wszystkich szkołach wyremontowano pomieszczenia pod pracownie komputerowe i wyposażono je w odpowiednie meble, wyremontowano korytarze pomieszczenia sanitarne i wiele klas. Wymieniono również część okien. Ponadto złożono projekt o termomodernizację wszystkich placówek oświatowych. Pamiętać także musimy o przejęciu przedszkola wojskowego. Miasto finansuje także szkolne i środowiskowe świetlice, zajęcia pozalekcyjne, naukę pływania itp.
Co jeszcze udało się rozwiązać?
Moim zdaniem warto przypomnieć, że wykonano nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Na ukończeniu jest opracowanie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Już obecnie zostały wyłożone do publicznego wglądu projekty 4 części planów zagospodarowania przestrzennego dla Darłówka Wschodniego i Zachodniego oraz dla Darłowa Południowego i Darłowa Wschodniego. Dodam jeszcze, że udało się zrestrukturyzować Miejski Zarząd Budynków Komunalnych oraz uregulować jego zadłużenie w stosunku do wspólnot mieszkaniowych.
Czego nie udało się zrobić lub rozwiązać jakiegoś problemu?
Planowaliśmy budowę kilku mieszkań socjalnych. W tym celu przygotowano teren pod ich budowę przy ul. Karłowicza. Mamy gotową dokumentację i kosztorys oraz pozwolenie na budowę. Brakuje nam tylko pieniędzy. Te mieszkania moim zdaniem należy wybudować w roku przyszłym.
Dziękuje za rozmowę.
 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2006

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl