Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 10755428, w październiku 35714, dziś 1; on-line: 336

Echo Darłowa

ks. Rafał Stasiejko

Wręczono „Laury Starosty”

Tradycją stały się spotkania noworoczne Starosty Sławieńskiego z przedstawicielami samorządów, dyrektorami jednostek i służb, osobami mającymi wpływ na rozwój Ziemi Sławieńskiej.  Do takiego spotkania podsumowującego miniony rok doszło w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie 16 stycznia 2007 roku. Przybyli na nie wice marszałek sejmiku zachodniopomorskiego - Jan Krawczuk, wiceprzewodniczący Sejmiku zachodniopomorskiego Wincenty Jędruszczak wice wojewoda zachodniopomorski - Marcin Sychowski, burmistrz Darłowa, wójtowie gmin wchodzących w skład powiatu sławieńskiego oraz starostowie sąsiednich powiatów, księża, szefowie Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Komendy Hufca ZHP, kombatanci, prezesi organizacji samorządowych i związków. W przemówieniu starosta - Andrzej Lewandowski w skrócie podsumował dokonania powiatu w roku ubiegłym. Za najważniejsze zadania dla samorządu powiatowego na rok 2007 uznał starosta: utrzymanie szpitala powiatowego w Sławnie i oddziału wewnętrznego w Darłowie, pozyskanie środków finansowych na remonty dróg powiatowych, poprawa i rozszerzenie działalności Muzeum w Darłowie oraz wzmocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Następnie wręczono statuetki z brązu zwane Laurami starosty sławieńskiego. Tym razem przyznano ich pięć, każdy w innej kategorii.
    Nagrodę starosty w kategorii: animator sportu otrzymał Jan Gut – prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Sławnie i nauczyciel Gimnazjum Miejskiego w Sławnie. Laur otrzymał za organizowanie powiatowych zawodów Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady i Licealiady, w których w roku minionym wzięło udział przeszło 4.000 dzieci i młodzieży. Laureat jest także współtwórcą i organizatorem rozgrywek powiatowych lig siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Przez wiele lat związany ze sportem nie zapomniał o rekreacji i turystyce organizując dla młodzieży spływy kajakowe, rajdy rowerowe i piesze.
Następny Laur Starosty Sławieńskiego otrzymała Brygida Jerzewska – zasłużona dla dziedzictwa kulturowego Ziemi Sławieńskiej, emerytowana nauczycielka języka niemieckiego. Przez wiele lat zajmowała się i nadal zajmuje historią i kulturą Ziemi Sławieńskiej. Jest tłumaczem wielu publikacji traktujących o historii powiatu. Współpracuje z samorządami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Dzięki jej staraniom i kontaktom zorganizowano wiele wystaw i imprez kulturalnych prezentujących dorobek artystyczny głównie byłych mieszkańców powiatu sławieńskiego. Brygida Jerzewska jest również przyjacielem dzieci. Jej kontakty zagraniczne umożliwiły podpisanie umów polsko – niemieckich pomiędzy szkołami i placówkami opiekuńczymi oraz wzajemne odwiedziny współpracujących placówek, a także udzielanie pomocy materialnej. Nagrodę odebrała jej córka Weronika Gaszewska.
Kolejny Laur Starosty Sławieńskiego w kategorii  pomocny ludziom, otrzymał ksiądz Rafał Stasiejko – wikariusz parafii p.w. Św. Gertrudy w Darłowie i dyrektor Domu Hospicyjno – Opiekuńczego CARITAS im. Biskupa Czesława Domina w Darłowie. Dzięki inicjatywie i pracy księdza powstaje w Darłowie Hospicjum, w którym będą mogli przebywać chorzy z powiatu sławieńskiego. Powołano już komitet budowy, wytyczono tereny pod budowę hospicjum stacjonarnego, domu opieki długoterminowej, domu dziennego pobytu dla chorych i centrum wolontariatu. Obecnie w Darłowie funkcjonuje Hospicjum Domowe, które za udział w II Społecznej Kampanii „Hospicjum to też życie” otrzymało starter medyczny. Ksiądz Rafał Stasiejko zajmuje się także organizacją wolontariatu spotkań dotyczących opieki paliatywnej i hospicyjnej. Był także inicjatorem powołania grupy wsparcia żałobie.
Nagrodę starosty w kategorii ekologia i środowisko otrzymało Nadleśnictwo Sławno -  Zielona Szkoła pod Bocianim Gniazdem w Kwasowie. Nadleśnictwo Sławno w swoim kompleksie leśnym zbudowało jedyną tego typu szkołę, w której przygotowano bezpieczne siedlisko do organizacji spotkań i prowadzenia bezpośrednio w lesie lekcji przyrodniczych. W  terenie leśnym zbudowano ścieżkę dydaktyczną z tablicami poglądowymi  informującymi i leśnej florze i faunie. Wyremontowano starą leśniczówkę, w której pracownik nadleśnictwa prowadzi lekcje edukacji leśnej. Atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych jest prezentacja rodzimej fauny i flory oraz odgłosów lasu i śpiewu ptaków. Leśna Szkoła pod Bocianim Gniazdem nowatorsko uczy szacunku do środowiska. Przez cały rok bezpłatnie szkoła przyjmuje grupy zorganizowane po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Nagrodę odebrał Ryszard Stachowiak – inżynier nadzoru Nadleśnictwa Sławno – pomysłodawca, twórca i opiekun leśnej placówki oświatowej.
Laur Starosty za 2006 rok w kategorii: przedsiębiorczość otrzymał  Zakład Produkcyjno Odzieżowy Eksport – Import Łukasz Anikiej w Sławnie. Zakład  rozpoczął swoją działalność w 2003 roku w Powiatowym Inkubatorze Przedsiębiorczości w Sławnie, zatrudniając na początku trzydziestu pracowników. Obecnie w zakładzie pracuje 60 osób. W 2005 roku właściciel firmy zakupił nieruchomość w Sławnie po byłej mleczarni i zaadoptował na potrzeby zakładu. W 2006 roku otrzymał z regionalnego programu Wspierania Małych i Średnich Przedsiębiorstw dofinansowanie na zakup nowoczesnego parku maszynowego. Firma zajmuje się szyciem odzieży na rynek niemiecki i holenderski. Zakład intensywnie rozwija się, adaptując nowe pomieszczenia, w których stworzonych zostanie następnych 70 stanowisk pracy. Obroty roczne zakładu przekroczyły milion złotych.
W drugiej części uroczystości grał zespół muzyczny z harfistką. Natomiast polskie tańce ludowe zaprezentował zespół taneczny Sławieńskiego Domu Kultury.
 

lew
Darłowo, ED 1/2007

Jan Gut

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl