Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Podwójne Złote Gody

Dwie pary małżeńskie uhonorował burmistrz miasta Darłowa medalami za długoletnie pożycie małżeńskie. Obydwie uroczystości odbyły się w domach jubilatów przy udziale najbliższych krewnych. Los każdego ze złotych jubilatów był inny. Tadeusz Stapiński urodził się 27 listopada 1931 roku w Żeniowie w Ziemi Lwowskiej. Jego rodzice posiadali gospodarstwo rolne. W wolnych chwilach ojciec zajmował się tkactwem, a matka zajmowała się domem i jego licznym rodzeństwem. Starsi bracia Tadeusza gdy tylko dorośli podjęli pracę we Lwowie. On uczęszczał do czteroklasowej szkoły w Żeniowie. We wrześniu 1939 roku, gdy wkroczyły do Polski wojska sowieckie, płakałem gdyż kochałem swoją Ojczyznę Polskę mówi Tadeusz Stapiński i dodaje rodzicom, szkole i Kościołowi zawdzięczam swoje patriotyczne wychowanie. Po wojnie musieliśmy wyjechać z całą rodziną do Bełżca, a następnie na ziemie zachodnie do Darskowa koło Złocieńca. Ojciec Franciszek w zamian za pozostawione mienie na wschodzie otrzymał gospodarkę w Darskowie. Do szkoły podstawowej i średniej ekonomicznej chodziłem w Złocieńcu. Po odbyciu służby wojskowej rozpocząłem pracę w Stacji Radiowej w Szczecinie, a następnie w Ośrodku Radiokomunikacyjnym Witowo – Radio w Jarosławcu na stanowisku radiotelegrafisty - kontynuuje Tadeusz . Tam przepracowałem 40 lat i stamtąd poszedłem na emeryturę. Tam też poznałem swoją żonę Marię. Ślub wzięliśmy w USC w Naćmierzu 6 października 1956 r. Sakramentalne słowa tak wypowiedzieliśmy w Kościele parafialnym w Łącku. Mamy dwie zamężne córki i dwoje wnucząt. W Darłowie mieszkamy przez 46 lat i jesteśmy tu szczęśliwi mimo trapiących nas ostatnio chorób i cierpień. Za długoletnią pracę i zasługi Tadeusz Stapiński był wielokrotnie nagradzany i odznaczany.
Maria Stapińska z domu Retmańska urodziła się 12 sierpnia 1937 r. w Chełmnie w województwie kujawsko – pomorskim. Po zakończeniu wojny wraz z rodzicami przeniosła się do wsi Rusinowo koło Darłowa. Tam w roku 1956 poznała swojego męża Tadeusza z którym wzięła ślub. W 1955 r. ukończyła kurs radiotelegrafistów i rozpoczęła pracę 5 grudnia 1955 r. w Radio – Witowo jako radiotelefonistka. W ośrodku tym przepracowała ponad 36 lat i była wielokrotnie wyróżniana za uczciwą i rzetelną pracę. W tym czasie urodziła i wychowała dwie córki, które obecnie mają swoje rodziny. Pół wieku małżeństwa minęło nam szybko. Było w nich wiele chwil radości i zabaw, ale były też chwile trudne, choroby i łzy mówi Maria Stapińska i dodaje Bóg czuwa nad nami od zawsze, a nasze sakramentalne słowa „na dobre i na złe” przetrwały i trwać będą bo mamy w Nim oparcie.
„Złote Gody” obchodziło również małżeństwo Haliny i Włodzimierza Znojek. Halina Znojek z domu Borkowska urodziła się w Woli Brywieńskiej niedaleko Płocka. Do Darłówka przybyła w 1955 roku wraz z rodzicami, dwiema siostrami oraz dwoma braćmi. Włodzimierz Znojek urodził się w roku 1930 w Seceminie koło Włoszczowy. Jako dwunastoletnie dziecko wraz z ojcem był wywieziony do Niemiec na roboty. W 1945 r. przybył wraz z ojcem na Pomorze i tu się osiedlił. W dniu 12 kwietnia 1956 r Halina i Włodzimierz wzięli ślub w Darłowie. Włodzimierz przez 10 lat pracował jako żołnierz zawodowy w Słupsku. Nast. będąc rybakiem pracował w Spółdzielni Pracy Rybołówstwa Morskiego „Ławica”. Następnie łowił ryby morskie na prywatnej łodzi. Żona nie pracowała zawodowo. Zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci: Grażyny i Włodzimierza. Nasi jubilaci mają czworo wnuków. Marcin Wiśniewski – ukończył Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie i obecnie jest tam wykładowcą i pracownikiem naukowym. Mateusz Znojek studiuje politologię w Łodzi. Joanna Wisniewska studiuje psychologię w Warszawie. Najmłodszy Szymon Znojek uczęszcza do Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
 

L.W.
Darłowo, ED 3/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl