Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Skansen archeologiczno-ekologicznego w Albersdorfie, płn.-zach. Niemcy

Grobowce megalityczne w Borkowie

Ziemia Sławieńska znana jest ze swoich walorów wypoczynkowo- turystycznych. Bałtyk, liczne jeziora i lasy mogą zaspokoić gusty najwybredniejszych urlopowiczów i turystów. Jednakże mało jest znane cmentarzysko pradziejowe w Borkowie, gm. Malechowo. Szkoda, gdyż należy ono do najcenniejszych zabytków archeologicznych naszego Regionu. Obiekt den, położony w pięknym, dębowym lesie skupia kilkanaście grobów kurhanowych, gros grobowców takich jak  groby megalityczne i jeden grób korytarzowy – dolmen, stanowiący niezwykłą  rzadkość na tym terenie, są świadectwem rozwiniętej kultury pradziejowej na tym terenie. Cmentarzysko to chronologicznie zalicza się do młodszej epoki kamienia i epoki brązu, datowane jest przez archeologów na okres 2000-1500 lat p.n.e.
Wielką szkodą jest, iż zabytek ten nie jest traktowany z taką troską na jaką zasługuje. Jest to wprost idealne miejsce na stworzenie skansenu archeologicznego z prawdziwego zdarzenia. Należałoby zacząć przede wszystkim od uporządkowania terenu i opracowaniu odpowiedniej informacji dla zwiedzających. W dalszym etapie można byłoby pokusić się o stworzenie skansenu archeologicznego w postaci zrekonstruowanej osady neolitycznej.
W Borkowie powstało przed kilku laty stowarzyszenie stawiające sobie za cel opracowanie i doprowadzenie do powstania skansenu archeologicznego. O ile moje wiadomości polegają na prawdzie, na tym się cała sprawa skończyła, ostatnio rozmawiałem z jednym z przedstawicieli europejskiego związku skansenów archeologicznych, niestety pomimo początkowych kontaktów Borkowo „zamilkło”. Szkoda, że tak się stało, przed 3 laty została zarezerwowana pewna suma z środków unijnych na ochronę zabytków dla projektu w Borkowie. Jednakże z powodu braku zainteresowania ze strony stowarzyszenia borkowskiego suma ta została przeznaczona na potrzeby innego skansenu. Zle się stało, że z nieznanych mi powodów nie dopełniono potrzebnych formalności, pieniądze te „przepadły” dla Borkowa.
Muzealnictwo skansenowskie święci w Europie swój renesans. Wystarczy tutaj wymienić dla przykładu Skandynawię, RFN, czy też Łotwę. 
Muzea te zrzeszone są w europejskim związku skansenów archeologiczno -ekologicznych i wspomagane finansowo przez Unię Europejską. Wracając do Borkowa – zabytku będącego ewenementem nie tylko w skali krajowej. Znajduje się tutaj jedyny grób korytarzowy dotychczas odkryty na terenie Polski północnej. Czyżby to nie były wystarczające argumenty przemawiające za udostępnieniem szerszej publiczności tego, unikalnego obiektu? Cmentarzysko to ma szanse stać się wizytówką powiatu sławieńskiego i gminy Malechowo.
Uważam, że tą sprawą powinny zająć się instytucje mogące zapewnić daleko idącą pomoc, także merytoryczną. Najodpowiedniejszą wydaje się muezum powiatowe w Darłowie we współpracy z Muezum Okręgowym w Koszalinie. Chciałbym tutaj jako przykład inicjatywy gminnej Centrum Archeologiczno-Ekologiczne w miejscowości Albersdorf, płn.-zach. Niemcy. Projekt ten realizowany jest przez miejscową Gminę, przy pomocy sponsorów i Unię Europejską.
Stworzenie podobnej placówki oświatowo-naukowej w Borkowie jest warte zachodu. Sądzę, że poza uporządkowaniem terenu cmentarzyska warto pokusić się w planach perspektywicznych o rekonstrukcję małej osady z późnej epoki kamienia.
Czyżby warto byłoby skorzystać z tej możliwości i wzbogacić Region Sławieński o jeszcze jedną atrakcję turystyczną? O obiekt pełniący nie tylko rolę oświatowo-naukową, no i ochronę rzadkiego zabytku należącego z całą pewnością do ważnych elementów naszego dziedzictwa narodowego.

 

M.G.
Darłowo, ED 5/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl