Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Przedświąteczna pomoc

W siedzibie Caritasu parafii M B Częstochowskiej, położonej na zapleczu Klasztoru Franciszkanów w Darłowie przez wiele dni panował przedświąteczny ruch. W kuchni 5 pań i jeden znakomity kucharz zrobili ponad 400 pierogów z kapustą i grzybami. Co chwilę przychodziły osoby biedne, ubogie po świąteczne paczki, które wydawano przez wiele dni. Ogółem wydano ponad 150 paczek świątecznych
Paczki z produktami spożywczymi przynieśli do Kościoła Mariackiego parafianie w ostatnim dniu rekolekcji jako dary dla bliźnich. W okresie przedświątecznym w kilku sklepach Caritas wystawił kosze, do których kupujący wkładali produkty spożywcze, z których potem zrobiono paczki żywnościowe.
Tradycją stało się, w tym roku po raz siódmy, wspólnie z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej w świetlicy - stołówce przy ulicy Wieniawskiego Caritas zorganizował Wigilię dla biednych i samotnych na 80 osób. Był tam opłatek, życzenia i 12 tradycyjnych potraw wigilijnych takich jak np. śledzie i dorsze na kilka sposobów , kapusta z grochem, pierogi z grzybów i kapusty, czerwony barszczyk , kluski z makiem, ciasto, kawa , herbata itp. Opłatkiem z ubogimi łamali się proboszcz i władze samorządowe.
Caritas M B Częstochowskiej utrzymuje się z datków do skarbonki św. Antoniego oraz pomocy pieniężnej i rzeczowej sponsorów i władz miasta.
Caritas prowadzi przez 10 m-cy świetlicę imienia św. Józefa dla dzieci w wieku od 3 - 6 lat. Wszyscy otrzymują tam śniadania i obiady przez 5 dni (od poniedziałku do piątku). Dwa razy w tygodniu Caritas we wtorki i czwartki wydaje zupy z chlebem dla osób biednych, kto przyjdzie to na pewno dostanie. W wolnych chwilach członkowie Caritasu, a jest ich 28 osób z czego 10 aktywnych, sprzedają świece świąteczne, robią wianki, pieką rogale św. Marcina, wykonują kartki świąteczne itp.
Caritas poza tym prowadzi punkt wydawania odzieży, niektórym bardzo biednym wykupuje lekarstwa, opłaca za pobyt w przedszkolnej w zerówce za biedne dzieci. Co roku dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich kupuje książki, zeszyty i przybory szkolne. W tym roku Caritas wydał na ten cel ponad 5 tys. zł. Zdarzyło się nawet tak, że dał ubogiemu studentowi Politechniki dwa razy stypendium po 300 zł.
Działalność Caritasu wspiera darłowska młodzież Miejskiego Gimnazjum, Liceum i Zespołu Szkół Morskich. Co roku przed świętami młodzież zbiera datki dla biednych. Przez cały rok wszyscy darłowscy piekarze, za co im serdecznie dziękujemy, przekazują chleb i bułki dla naszych podopiecznych. Lista osób, firm i instytucji wspomagających pracę Caritasu jest bardzo długa.
W imieniu obdarowanych dziękujemy za wszystko i składamy im serdeczne BÓG ZAPŁAĆ - mówi prezes Zarządu Caritas Sabina Łagodzka. 
 


Darłowo, ED 1/2004

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl