Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Integracyjny znaczy - dla wszystkich

W roku szkolnym 2000/2001 powstał w naszym przedszkolu oddział integracyjny . Uczęszczają do niego dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (niepełne sprawnie fizycznie czy intelektualnie ) oraz dzieci tzw. zdrowe . Dzieci niepełnosprawne bez względu na rodzaj i stopień ograniczeń mają prawo do godnego , podmiotowego życia i edukacji, zgodnie ze swymi potrzebami . W oddziale oprócz nas - dwóch nauczycielek i pomocy - pracują także inni specjaliści : logopeda i psycholog . Dzieci mogą korzystać również z gimnastyki korekcyjnej , a także dzięki współpracy z Dziennym Ośrodkiem Rehabilitacyjno - Terapeutycznym , z rehabilitacji ruchowej .
Aby dzieci nasze - zarówno niepełnosprawne , jak i w normie intelektualnej - osiągały jak najlepsze rezultaty w różnych sferach działalności , opracowałyśmy i wdrażamy własne programy : Program wspierania rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mgr Bożeny Ciechanowskiej oraz Techniki plastyczne jako terapia w oddziale integracyjnym mgr Doroty Pasierbek . Każde dziecko otaczamy troskliwą opieką , a w procesie wychowania i nauczania uwzględniamy potrzeby i dyspozycje osobowościowe poszczególnych jednostek .
Nasze dzieci chętnie uczestniczą w różnego rodzaju formach aktywności : plastycznej , muzycznej , ruchowej , intelektualnej na miarę indywidualnych możliwości , przygotowują przedstawienia z okazji świąt rodzinnych ( Jasełka , Dzień Babci i Dziadka , Dzień Mamy i Taty , Dzień Dziecka ), uczestniczą w różnego rodzaju wycieczkach , konkursach , festiwalach . Poprzez wspólne działania dzieci uczą się od siebie nawzajem . Dzieci zdrowe poznają w praktyce co to jest tolerancja , potrzeba , a nawet obowiązek niesienia pomocy osobą mniej samodzielnym , słabszym , uczenie innych akceptowanych społecznie zachowań poprzez własny przykład . Dzieci niepełnosprawne uczą się jak żyć w społeczności, przestrzegać ustalonych wspólnie norm i zasad , pokonywać swoje lęki, jak być samodzielnym , poznawać wszystko co je otacza .
Warunkiem prawidłowego funkcjonowania naszego oddziału jest również współpraca z rodzicami , oparta na stwarzaniu klimatu wzajemnego szacunku i zaufania , bieżącej wymianie doświadczeń oraz informacji o dziecku . Rodzice uczestniczą we wszystkich uroczystościach i imprezach przedszkolnych , służą pomocą w ich przygotowaniu . Raz w miesiącu odbywają się spotkania grupowe , na których poruszane są problemy związane z wychowaniem i edukacją dzieci. Również raz w miesiącu organizujemy dzień otwarty , w którym rodzice wraz z dziećmi bawią się , ćwiczą metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne , wykonują prace plastyczne , działają w obszarze edukacji matematycznej , przyrodniczej . Te wspólne działania pozwalają dzieciom odkrywać własne możliwości, zaspokajają potrzebę bezpieczeństwa i akceptacji , poczucia własnej wartości , mobilizują do pokonywania trudności, uczą i bawią.
Pozytywne opinie rodziców na temat naszej pracy , utwierdzają nas w słuszności postępowania z dziećmi. Oto kilka wypowiedzi rodziców :
Wspólne zabawy dzieci z rodzicami umożliwiają bliższe poznanie się , oczekiwań ze strony dziecka oraz umacniają więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem . Jest to bardzo istotne w rozwoju psychomotorycznym dziecka.
Zabawy z rodzicami bardzo mi się podobają , ponieważ łączą dzieci z rodzicami i wszyscy dobrze się bawią.
Uważam , że zajęcia prowadzone w naszym przedszkolu są bardzo ciekawe i w znacznym stopniu pozwalają prawidłowo rozwijać się naszym dzieciom .
Zajęcia, które były przygotowane przez tutejsze nauczycielki były bardzo pomocne w rozwoju dziecka, a przy okazji zbliżyły nauczycieli z rodzicami.
Myślę , że prowadzone zajęcia są bardzo ciekawe i w szerokim stopniu pozwalają rozwijać umiejętności dzieci, a tak przy okazji bardzo gratuluję, cierpliwości.
Praca w takim oddziale nie jest łatwa , ale satysfakcja z najmniejszych choćby osiągnięć naszych wychowanków jest ogromna . Nasze dzieci - wszystkie - są specjalne , a więc wyjątkowe , niepowtarzalne , jedyne w swoim rodzaju , i tak je traktujemy bo są tego warte .
Nauczycielki oddziału integracyjnego Przedszkola nr 2
mgr Bożena Ciechanowska , mgr Dorota Pasierbek

 


Darłowo, ED 3/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl