Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9373605, w marcu 5272, dziś 807; on-line: 79

Echo Darłowa

Ważny dzień dla OSP Domasławice

Uroczyste obchody 60 – lecia rozpoczęto msza świętą w kościele w Domasławicach. W obchodach uczestniczyli Wójt Gminy Darłowo Franciszek Kupracz, Przewodniczący Rady Gminy Darłowo Władysław Krakowiak, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie kpt. pożarnictwa Krzysztof Pietruszka, były Dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Darłowie st. kpt. pożarnictwa w stanie spoczynku Władysław Woźniak oraz inni zaproszeni goście.

Zasłużeni strażacy otrzymali honorowe odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa. Wręczone zostały również pamiątki uwieczniające ten jakże ważny dzień dla ochotniczej straży pożarnej z Domasławic.

Finał uroczystości oczywiście miał koniec nad samym ranem wtedy to wszyscy goście i mieszkańcy opuścili tutejszą świetlicę po zabawie strażackiej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Domasławicach została zorganizowana w roku 1947 przez druhów Leonarda MIERZWĘ i Józefa DOMASIEWICZA. Początki nie były zbyt łatwe, Jednostka w pierwszym okresie otrzymała ręczną sikawkę, kilka węży oraz prądownice, liczyła kilka osób. Terenem działania była miejscowość Domasławice. Zajmowano się wówczas przede wszystkim gaszeniem zaistniałych pożarów. W roku 1961 jednostka otrzymała wóz oraz motopompę z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sławnie. Z chwilą otrzymania wspomnianego sprzętu jednostka wzrosła liczebnie a podstawowymi formami działalności oprócz gaszenia pożarów były już kontrole stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz działalność szkoleniowa.

W latach 70-tych nastąpiło osłabienie działalności, część druhów odeszła a część wyjechała z Domasławic, młodzieży nikt nie potrafił zachęcić do działalności społecznej, nie było zainteresowania działalnością straży wśród mieszkańców mimo, że był duży stopień zagrożenia pożarowego.

„Co to za straż, która remizę ma w rozsypce a sprzętu tyle co kot napłakał” – mówili ludzie i z rezygnacją machali rękoma....”Jak tak dalej pójdzie to tę jedną motopompę, pare węży i konny wóz strażacki, co to go traktora podczepiają, trzeba będzie przekazać innej wsi – a OSP rozwiązać”.

W tym okresie Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Koszalinie i Zarząd Miejsko Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Darłowie podejmują działania w celu ożywienia działalności jednostki lecz spotyka się to z negatywnym stosunkiem mieszkańców Domasławic. Na zebrania przychodzi jedna, dwie osoby. Dziś już nikt nie potrafi sensownie wytłumaczyć skąd przyszła nagła zmiana. W 1984 roku wybierano nową radę sołecką. W jej skład weszli min. Czesław Czapka – ówczesny Prezes OSP, Wiesław Ogieł – Naczelnik OSP a sołtysem został Tadeusz Bierniukiewicz – Zastępca Naczelnika OSP Domasławice. Uradzili Oni zgodnie, że jeśli chcą wieś rozruszać to tylko przez postawienie miejscowej straży na nogi. Bo co jak co, ale strażacki mundur zawsze w ludziach poważanie wzbudzał. Co może jednak znaczyć organizacja strażacka bez remizy. Tą, która była wstyd było ludziom pokazać – jedno próchno. A remiza to przecież coś więcej niż tylko magazyn sprzętu gaśniczego. Wspólnymi siłami zaczęto budowę. Materiały zapewnił Darłowski Urząd i Państwowy Zakład Ubezpieczeń. Robocizna to już sprawa wsi. Wszystkie prace prowadzone były w czynie społecznym. Budowa nowej remizy zwiększyła zainteresowanie strażą. Jesienią 1986 roku remiza była już prawie gotowa gdy ni stąd ni zowąd gruchnęła wieść, że dla OSP Domasławice Komenda Straży w Koszalinie szykuje nie jakiegoś tam „Żuka” ale „Stara”. Radość była wielka ale zarazem smutek. Prawie już skończona remiza na „Stara” była za mała. Trzeba było rozpocząć przebudowę. 30 sierpnia 1987 roku uroczyście remiza zostaje oddana do użytku. Miesiąc później otrzymujemy obiecanego Stara 244. W 1997 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka zostaje włączona do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego. W 2002 roku samochód jednostka otrzymuje Stara 266.

OSP Domasławice jest jednostką kategorii S-1. Obecnie na wyposażeniu znajduje się między innymi: Samochód bojowy GBA 2,8/20, dwie motopompy typu PO-5, motopompa pływająca, agregat prądotwórczy, piła do drewna, 6 aparatów ochrony dróg oddechowych. Terenem działania OSP jest teren Powiatu Sławieńskiego. Jednostka liczy 32 członków czynnych.

Obecny Zarząd OSP to:

  • Prezes – Bierniukiewicz Tadeusz;
  • Naczelnik – Małek Radosław;
  • Z-cz Naczelnika – Ogieł Wiesław;
  • Sekretarz – Górski Ryszard;
  • Skarbnik – Grzyb Andrzej.
 

Robert Murii
Darłowo, ED 11/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl