Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9373631, w marcu 5272, dziś 807; on-line: 105

Echo Darłowa

Święto Odzyskania Niepodległości

Tegoroczne obchody 89 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  obchodzono w Darłowie szczególnie uroczyście. Obchody rozpoczęły się biegami niepodległościowymi w parku przy ul. Morskiej. Wzięło w nich udział 40 zawodników i zawodniczek z Darłowa i Pomorza Środkowego. Zawody odbywały się w kilku kategoriach wiekowych na dystansach od 400 do 6000 metrów. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali medale i dyplomy, które wręczył przy ognisku i poczęstunku burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.

Mieszkańcy miasta zamanifestowali swoje uczucia patriotyczne zarówno w Kościele Mariackim jak i na zmodernizowanym placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. To najważniejsze Narodowe Święto obchodzone jest na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 r. Uroczystości rozpoczęły się w Kościele Mariackim Mszą Świętą  w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez kapelana garnizonu Darłowo kmdr. ppor. Ojca Jana  Zapotocznego i proboszcza parafii M.B. Częstochowskiej Ojca Stanisława Piankowskiego. Modlono się z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej, władz miasta, kombatantów, harcerzy oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Następnie przy dźwiękach melodii legionowych odegranych przez orkiestrę dętą ze Sławna przemaszerowano w kolumnie spod kościoła NMP na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam pod pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego przy zapalonym zniczu licznie zebrani mieszkańcy wysłuchali Hymnu Narodowego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz miasta Arkadiusz Klimowicz. Burmistrz przypomniał znaczenie daty 11 listopada i mówił o wynikającym z tego tytułu patriotyzmie. Po trzech rozbiorach, po 123 latach niewoli i powstańczych zrywach wolnościowych dzięki ogromnemu wysiłkowi narodu  odrodziło się niepodległe Państwo Polskie. Nadeszła upragniona wolność. To najważniejsze święto dla Polaków ustanowione w 1937 roku zostało zniesione w 1945 r. przez komunistyczne władze PRL i zakazano jego obchodów. Jako święto państwowe zostało przywrócone uchwałą Sejmu RP w 1989 roku. Znaczenie tego epokowego wydarzenia upamiętniło wielu naszych poetów, a ich strofy przypomnieli uczniowie Miejskiego Gimnazjum.

Dla uczczenia wszystkich walczących rodaków o niepodległość Ojczyzny Kompania Honorowa Marynarki Wojennej oddała potrójną salwę honorową. Następnie pod pomnikiem z wartą honorową zaciągniętą przez Straż Graniczną  wiązanki z kwiatów złożyły w hołdzie bohaterom: władze powiatu Sławno ze starostą Andrzejem Lewandowskim na czele, samorządowe władze miasta, z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Groszem, służby mundurowe: Marynarka Wojenna, Straż Graniczna, Policja i Straż Pożarna, szkoły, przedszkola, przedsiębiorstwa, organizacje społeczne i partie polityczne.

Dalsze uroczystości zostały przeniesione do hali sportowej w Zespole Szkół Morskich, gdzie odbyła się Muzyczna Biesiada Polaków.  Rozpoczął ją koncert muzyki legionowej i patriotycznej, który dała Orkiestra Dęta ze Sławna pod batutą kapelmistrza Macieja Poprawskiego. W raz z orkiestrą swoje umiejętności zaprezentowały marżoletki.

Następnie dał recital śpiewający bard ze swoją gitarą Darek Kos.  Dariusz tym razem śpiewał ballady i piosenki o charakterze patriotycznym i społeczno – politycznym. Do charakteru święta swój repertuar dostosował żeński Chór Cantabille z Miejskiego Gimnazjum   pod kierownictwem Krystyny Leśniewskiej. Po nim swój koncert z towarzyszeniem akordeonisty i basisty dał Chór Babunie z Klubu Złotego Wieku.

Na zakończenie obchodów uroczystości odzyskania niepodległości zagrał długo oczekiwany szczególnie przez licznie przybyłą młodzież zespół reggae sound - „Świadomość”. Ten bez wątpienia  robiący karierę i zbierający liczne nagrody i wyróżnienia zespół, którego liderem jest Robert Gorgol (śpiew, gitara, flet)  wkrótce wyda swoją płytę.

 

L.W.
Darłowo, ED 11/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl