Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9373678, w marcu 5272, dziś 807; on-line: 73

Echo Darłowa

Zostań honorowym krwiodawcą

Tydzień Honorowego Krwiodawstwa jest obchodzony w ostatnim tygodniu listopada. Z tej okazji w sali konferencyjnej darłowskiego ratusza doszło 22 listopada br. do spotkania  z grupy Zasłużonych Dawców Krwi z terenu miasta i powiatu sławieńskiego ze starostą powiatu sławieńskiego Andrzejem Lewandowskim i zastępcą burmistrza miasta Darłowa Elżbietą Karlińską. W Darłowie od ponad trzydziestu lat działa przy Polskim Czerwonym Krzyżu Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelka”. Jego szefową jest Teresa Gadalińska.

Aby zostać honorowym dawcą krwi należy mieć więcej niż 18 i mniej jak 60 lat i nie można być zarażonym kiłą, wirusem HIV oraz wirusowym zapaleniem wątroby oraz spełniać wiele innych warunków. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje legitymację, zwrot kosztów przejazdu i utraconych zarobków oraz zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew. Krwiodawca otrzymuje również ekwiwalent w wysokości 4500 kilokalorii, najczęściej w postaci czekolad. Aby otrzymać tytuł i odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi należy oddać minimum 6 litrów krwi. Tacy dawcy mają  przywileje takie jak np.: przyjęcia poza kolejnością w poradniach lekarskich i aptekach, do bezpłatnego zaopatrywania się w niektóre leki i inne. Nie tylko z tych tytułów, a przede wszystkim dla ratowania życia bliźnim warto zostać   krwiodawcą. Dla wielu ludzi którzy ulegli wypadkom lub są ciężko chorzy krew jest niezbędna do życia. Nie da się jej zastąpić żadnym środkiem farmakologicznym. Warto również pamiętać, że każdy z nas może potrzebować krwi.

Na spotkanie z władzami samorządowymi miasta i powiatu przybyła liczna grupa Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Oddali oni potrzebującym sporą cząstkę swojego życia: Bogusław Sulik – 43 litry krwi, Wiesław Kwieciński – 42, Dariusz Cieślak – 29, Michał Kuś – 23, Teresa Gadalińska – 20, Marian Michalak – 19, Zbigniew Muchowski – 19, Witold Pietrzak – 12, Monika Nowicka - 10 litrów krwi. Opiekunem z ramienia Służby zdrowia i długoletnim sekretarzem darłowskiego Klubu jest Wiktoria Walkowiak. Darłowski Klub Krwiodawstwa należy do najlepszych na Pomorzu Środkowym.

Z okazji Tygodnia Honorowego Krwiodawstwa samorządowe władze powiatu i miasta obdarowały krwiodawców upominkami, dyplomami oraz złożyły życzenia i podziękowania za wspaniałą postawę, bezinteresowną pomoc w ratowaniu ludzkiego życia i oddanie wielu litrów krwi.

 

L.W.
Darłowo, ED 11/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl