Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Grabiami ratują kasztanowce

W wypełnionym do ostatniego miejsca kinie „Bajka” w Darłowie 21 grudnia br. uroczyście rozstrzygnięto konkurs pod nazwą „Ratujmy kasztanowce w naszym mieście” W Darłowie rośnie blisko 400 stuletnich kasztanowców. Za wyjątkiem kilkudziesięciu zdrowych kasztanowców kwitnących na czerwono, pozostałe kwitnące na biało zostały zaatakowane przez szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka. Wszystkie stadia jego rozwoju od jaj poprzez larwy i poczwarki aż do motyli zachodzą w liściach kasztanowców. Zima nie szkodzi owadom. Ich poczwarki zimują w liściach aż do wiosny. Istnieje kilka metod zwalczania szrotówka, lecz żadna nie jest doskonała. W Darłowie stosuje się dwie metody zwalczania tych szkodników. Jedną z nich jest oblepianie pni kasztanowców klejącymi opaskami nasyconymi feromonami, które przyciągają te owady i następnie przyklejają się one do opasek. Druga (uznawana za najskuteczniejszą) polega na częstym zgrabianiu i niszczeniu liści kasztanowców.

Do niedawna zbieraniem opadłych liści kasztanowców zajmowały się jedynie służby miejskie. Aby zainteresować tym problemem dzieci i młodzież oraz zaangażować je w zwalczaniu szkodnika  burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz na początku października br. ogłosił konkurs pod nazwą  „Ratujmy kasztanowce w naszym mieście”. Przystąpiło do niego 19 klas czwartych, piątych i szóstych z obu szkół podstawowych. Konkurs polegał na grabieniu liści i pakowaniu ich do worków. Obecnie komisja konkursowa podała końcowe wyniki z ważenia worków napełnionych liśćmi kasztanowców. Ogółem uczniowie zebrali ponad sześć ton suchych liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Najwięcej, bo 1486 kg zebrała ich klasa VI ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Darłówku. Wychowawczynią zwycięskiej klasy jest Urszula Sygulska, a gospodarzem klasy Klaudia Wojciechowska. Odebrały one z rąk burmistrza dyplomy dla każdego ucznia i I nagrodę jaką jest wycieczka do zamku w Malborku.  Na drugim miejscu z wynikiem 692 kg uplasowała się klasa VI- e ze szkoły Podstawowi nr 3. Wychowawczynią tej klasy jest Anna Rucka. Wiosną w nagrodę cała klasa pojedzie na wycieczkę do Gdańska. Trzecie miejsce zajęła klasa VI f ze SP nr 3   - (541 kg). Wychowawczynią klasy jest Marzena Wolska. W nagrodę klasa pojedzie na wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego. Kolejne miejsca zajęły: czwarte – klasa V e - (498 kg), piąte kl. VI a - (476 kg), szóste – kl. VI b, wszystkie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zebrane liście były sukcesywnie niszczone.  

Komisja konkursowa uznała za najlepsze hasło przyszłorocznej edycji konkursu wymyślone przez uczniów klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 3, której wychowawczynią jest Barbara Kalinowska - „Pomóżmy kasztanowcom zakwitnąć”. Po ogłoszeniu wyników wszystkie dzieci obejrzały komedię produkcji amerykańskiej p.t. ”Ratatuj”.

 

L.W.
Darłowo, ED 12/2007

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl