Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jubileusz darłowskiej biblioteki

Trochę o historii

Pierwsze wiadomości o zasobnej bibliotece w Darłowie pochodzą z początku XV wieku, kiedy osiedlili się tu kartuzi i ręcznie przepisywali manuskrypty. Natomiast pierwsza publiczna biblioteka w Darłowie powstała już w 1897 roku. Jej założycielem był miejscowy nauczyciel,  historyk, publicysta i późniejszy twórca darłowskiego muzeum, Karl Rosenow. Pozostałości księgozbioru z tej pomorskiej biblioteki znajdują się w bibliotece muzealnej w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Znaczną część księgozbioru po zakończeniu II wojny światowej uległa zniszczeniu, a ich część naukową wywieziono z Darłowa do Warszawy.

Pierwszy powojenny burmistrz Darłowa Stanisław Dulewicz, nauczyciel gimnazjalny z zawodu, przykładał dużą wagę do upowszechnienia oświaty i czytelnictwa i już w 1945 roku zalecał gromadzić książki, zmyślą o utworzeniu biblioteki. Otwarcie Biblioteki Miejskiej w Darłowie nastąpiło 31 października 1947 roku. Kierowała nią wówczas Wanda Kretówna. W styczniu 1949 r. zbiory biblioteczne liczyły 969 książek. Zarząd Miasta regularnie dawał dotacje na zakup polskich książek. W latach 1949 – 1977 Miejską Biblioteką Publiczną kierowała Bronisława Żubroń. Siedziba biblioteki znajdowała się wówczas w ratuszu, który jednocześnie był siedzibą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Następną siedzibą Biblioteki Publicznej był budynek Domu Kultury, położony przy ul. Powstańców Warszawskich 27. Księgozbiór znajdował się na I piętrze, co uniemożliwiało korzystanie z niego przez osoby niepełnosprawne. Kolejno biblioteką kierowały: Teresa Goszczyńska, Grażyna Wolska, Elżbieta Dzierko, Elżbieta Majewska, Zofia Bielecka, Celina Dolot, Izabela Wachowska.

Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Darłówku utworzono 18 lipca 1985 roku. Od początku do dziś kieruje nią Elżbieta Gagiew. Obecna kierownik Biblioteki Miejskiej Mariola Andrys – Apanaszczyk kieruje nią od roku 1997. Do roku 2000 Biblioteka Miejska była częścią składową Ośrodka Sportu i Kultury. W tym czasie przeniesiono ją  do parterowego budynku położonego przy ul. H. Wieniawskiego 19 c. Po usamodzielnieniu się Ośrodka Sportu i Rekreacji w 2001 r., Biblioteka Miejska została w składzie Darłowskiego Ośrodka Kultury, lecz posiada dużą samodzielność i odrębny budżet. Obecnie księgozbiór biblioteki liczy 77.140 woluminów, z tego 13.600 znajduje się w  Darłówku. W ciągu roku czyta je blisko cztery tysiące czytelników. Duże powodzenie ma letnia akcja czytania książek na plaży. Oprócz gromadzenia, opracowywania i wypożyczania książek, Biblioteka Miejska od lat organizuje konkursy recytatorskie i literackie, spotkania autorskie, konkursy plastyczne oraz  wystawy artystyczne. Co roku uczniowie korzystają z szerokiej oferty na twórcze spędzanie ferii zimowych. Od ubiegłego roku w bibliotece funkcjonuje trzystanowiskowa czytelnia komputerowa i bezpłatny hot – spot. Biblioteka Miejska oprócz kierowniczki zatrudnia cztery bibliotekarki i informatyka. Znają oni gusta swoich czytelników i w mig potrafią doradzić kilka pozycji książkowych.

Jubileuszowe uroczystości

W piątek 7 marca 2008 r. Biblioteka Miejska w Darłowie obchodzić będzie sześćdziesięciolecie utworzenia oraz nadanie jej im. Agnieszki Osieckiej. Uroczystość nadania imienia rozpocznie się w kinie „Bajka o godz. 11 projekcją piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu gwiazd polskiej estrady. Gości powita dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury Arkadiusz Sip. Następnie zostanie pokazana prezentacja multimedialna pod nazwą „60 lat minęło”, którą zaprezentuje kierowniczka Biblioteki Miejskiej Mariola Andrys – Apanaszczyk. Tablicę pamiątkową z podobizną Agnieszki Osieckiej odsłoni córka pisarki Agata Passent. Z okazji jubileuszu zabiorą głos burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz, dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Bibliotek i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dalej uczniowie Zespołu Szkół w Darłówku przedstawia musical szkolny pod tytułem „Osiecka do tablicy” w reżyserii Danuty Traczyk. Następnie o Agnieszce Osieckiej będą się wypowiadali znawcy jej twórczości Jan Borkowski i Agata Passent. Na zakończenie tej części uroczystości jubileuszowych gimnazjaliści będą recytować wiersze Agnieszki Osieckiej.

Wieczorem w kinie „Bajka” o godz. 17 odbędzie się spektakl teatralno – muzyczny w wykonaniu aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie pt. „Cafe Sax” oparty o twórczość patronki Biblioteki Miejskiej w Darłowie. Po spektaklu podstawione autobusy odwiozą gości do hotelu „Apollo”, gdzie formacja taneczna w choreografii Andrzeja. Grażula da specjalny pokaz taneczny. Na zakończenie przy świecach odbędą się rozmowy okularników, a laureat „Drogi do Gwiazd Piotr Pancewicz da recital piosenek Agnieszki Osieckiej pod nazwą „ Pięć uśmiechów dla Agnieszki”.

Parę słów o patronie biblioteki.

Agnieszka Osiecka – wybitna polska poetka i autorka tekstów piosenek urodziła się 9 października 1936 r. w Warszawie. Była córką pianisty Wiktora Osieckiego i Marii z Lipkowskich Sztechmatówny. W latach 1952 - 1956 studiowała dziennikarstwo w Uniwersytecie Warszawskim i następnie reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Łodzi. Od roku 1954 związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków w Warszawie. W nim zadebiutowała swoimi tekstami piosenek. W tym czasie współpracowała z prasą literacka i codzienną. Publikowała tam eseje i reportaże. W latach 60 – tych przez 7 lat prowadziła Radiowe Studio Piosenki i wypromowała wiele polskich gwiazd estrady. Od 1994 r. współpracowała z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje najlepsze sztuki. Dziś jest patronka tego teatru. Agnieszka Osiecka jest autorką ponad 2000 tekstów piosenek. Do najbardziej znanych należą m.in. : „Małgośka” , „Niech żyje bal” w wykonaniu Maryli Rodowicz, ”Grajmy Panu” w wykonaniu Anny Szałapak, „Okularnicy w wykonaniu Sławy Przybylskiej, „Nie żałuję” w wykonaniu Edyty Geppert. Tworzyła także teksty piosenek dla: Kaliny Jędrusik, Magdy Umer, Seweryna Krajewskiego, Krystyny Jandy, Ireny Santor, Skaldów i wielu innych. Jest autorką słynnego sloganu reklamowego „Coca cola to jest to” Ona sama i jej teksty piosenek zebrały kilkadziesiąt laurów i nagród na festiwalach w Opolu, Sopocie, nagród dziennikarzy, radia i telewizji. Zmarła 7 marca 1997 r. (dokładnie 11 lat temu). Pochowano ja na Powązkach i odznaczono Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitną twórczość literacką. W 2002 r. w opolskim amfiteatrze odsłonięto pomnik wielkiej poetki. Drugi pomnik Agnieszki Osieckiej odsłonięto w roku ubiegłym 19 maja w Warszawie na Saskiej Kępie. Przedstawia on poetkę przy stoliku z kartkami pełnymi piosenek.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl