Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Wieczór Poetycki

W piątek 14 marca br. o godz. 18 rozpocznie się w Bibliotece Miejskiej im Agnieszki Osieckiej w Darłowie „Wieczór Poetycki” z Bogusławem Janiczakiem i Janem Krawczukiem. Organizator zaleca przybycie pod krawatem (broń Boże pod muchą), gdyż cały wieczór nosi nazwę „Krawat obowiązkowy”. Na spotkaniu z autorami będziemy mogli poznać cząstkę twórczości obydwu poetów.

Bogusław Janiczak zaczął pisać wiersze 40 lat temu, będąc uczniem darłowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. W swoim dorobku ma blisko 600 wierszy, tekstów piosenek, poematów i utworów prozatorskich. Spora ich część dotyczy naszego miasta. Bogusław Janiczak po ukończeniu Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni został Kapitanem Żeglugi Wielkiej i wiele lat pływał po morzach i oceanach całego świata. Oczywiście znalazło to odbicie w jego poetyckiej i prozatorskiej twórczości. Swoje wiersze i utwory prozą publikował m.in. w: wydawnictwie Klubu Literackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina “Istota Człowieka ...” tom I Koszalin 1995; Almanachu Twórczości Literackiej - “Istota Człowieka..” - Koszalin 1997, wydawnictwie bedacym plonem V Ogólnopolskiego Konkursu Litrackiego pt. “Istota Człowieka w czasie” tom II - Koszalin 2000; wydawnictwie Krajowego Bractwa Literackiego, będącego plonem VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Buczaka pt. “Istota Człowieka” Koszalin 2003; Antologii Wierszy Najlepszych – “Podsycanie ognia niepokojem “ Szczecin - 2004; wydawnictwie będącym plonem VIII Konkursu Literackiego - “O bursztynowe Pióro” - Kołobrzeg 2004,   Antologii Poezji Przykrej – “Nadzieja umiera ostatnia” Szczecin – 2005; “Echo Darłowa” zamieściło wiele je wierszy m.in. w 2000 r. poemat “Słowo o królu północy”, czasopiśmie Sympatyków Ziemi Sławieńskiej - “Dorzecze” Sławno – 1994; “Głosie Koszalińskim”, “Głosie Pomorza”; “Morze i Ziemia” i inne. Jego poezje często gościły w audycji poetyckiej Radia Koszalin. Już w 1971 r. w ogólnopolskim Konkursie redakcji “Na Przełaj” otrzymał II nagrodę za tekst piosenki. W wydanej niedawno płycie pt. “Przyjeżdżajcie na wakacje do Darłowa” jest autorem wszystkich 10 tekstów piosenek o naszym mieście – Darłowo – 2007.

Jego twórczość jest wysoce ceniona, o czym świadczą jego liczne wyróżnienia i nagrody. W ogłoszonym w 1993 roku konkursie literackim przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej na utwór literacki związany z morzem i Darłowem jego opowiadanie pt. “Szalupa” zdobyło I nagrodę. Tego samego roku w konkursie poetyckim “Malowanie słowem“ w Szczecinka otrzymał I nagrodę. W V Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. “Istota Człowieka w czasie” zdobył w 2000 r. II nagrodę w kategorii poezji. W Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim w Choszcznie pt.“Strofy z szuflady” zdobył w 2001 r. wyróżnienie. W ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu literackiego im. Eugeniusza Buczaka pt. “Istota człowieka” zdobył w 2003 r. wyróżnienie w kategorii poezji. W VIII Konkursie Literackim “O Bursztynowe Pióro” zdobył wyróżnienie w 2004 r. w kategorii proza. W dziesiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. E. Buczaka pt. “Istota człowieka zdobył w 2005 r. II nagrodę w kategorii prozy.

Tego samego roku redaktor naczelny Oficyny Wydawniczej MAK w Szczecinie wręczając “Certyficatum” Bogusławowi Janiczakowi napisał “Jego Poetycka Znamienitość Bogusław Janiczak szczycić się będzie odtąd otrzymaniem wyróżnienia w Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Poezji Przykrej. Jego wiersze, stanowiące wielki humanistyczny traktat o kondycji człowieczej, zawierające artystycznie przetworzony ładunek krytyki otaczającej rzeczywistości – są wyrazem dyskretnego mistrzostwa w operowaniu słowem i wielkiego talentu w czynionych próbach zdefiniowania dylematów społeczności.

Bogusław Janiczak był również radnym w darłowskim samorządzie w latach 2002 – 2006. Wówczas swoje diety przeznaczał dla dzieci niepełnosprawnych. Podobnie dochód ze sprzedaży płyty z piosenkami o Darłowie przeznaczył na budowę darłowskiego Hospicjum. Otrzymał także wiele podziękowań m.in. za pomoc i udział w finale w konkursie literackim “Wczoraj, dziś i jutro w moim miasteczku – Darłowo” w 2005 r. oraz za pracę w komisji oceniającej w Konkursie Poezji Morskiej dla Gimnazjalistów Powiatu Sławieńskiego “Złota Muszla” w 2007 r.

Jan Krawczuk - to najlepszy poeta wśród marszałków województwa zachodniopomorskiego. Urodził się w położonym w Ziemi Darłowskiej Słowinie. Ma 57 lat, żonę i trzech synów. Do niedawna kierował powiatową Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Darłowie. Ukończył politologię w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia podyplomowe o zakresie Europejska Integracja w Agrobiznesie ukończył na Politechnice Koszalińskiej. Od wielu lat jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Aktualnie jest wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL w Szczecinie. Ponadto jest także wiceprezesem zarządu głównego Stowarzyszenia Pomorza Środkowego. Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego pracuje w trzech komisjach sejmiku: gospodarki, infrastruktury i ochrony środowiska ; komisji oświaty, kultury i sportu oraz komisji rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Problemy rolnictwa zna jak własną kieszeń. Jest właścicielem 10 hektarowego gospodarstwa i w końcu lata 90 – tych był wójtem gminy Darłowo. W wolnych chwilach czyta dobrą literaturę i pisze fraszki oraz wiersze.

 

L.W.
Darłowo, ED 3/2008

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl