Echo Darłowa
Rocznica Zwycięstwa nad faszyzmem
8 Maja 2008 na skwerze gen. Władysława Sikorskiego w Darłowie pod obeliskiem upamiętniającym poległych, pomordowanych i walczących o wolną Polskę w czasie II wojny światowej odbyły się patriotyczneuroczystości z okazji 63 rocznicy zwycięstwa i zakończenia II wojny światowej. Poprzedziła je msza święta w Kościele p.w. Św. Jerzego celebrowana przez kapelana garnizonu Darłowo kmdr ppor. Jana Zapotocznego. Udział w mszy świętej i dalszych uroczystościach wzięły władze samorządowe powiatu i miasta, poczty sztandarowe, kompania reprezentacyjna z Jednostki Wojskowej Marynarki Wojennej w Darłowie, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Po odegraniu hymnu państwowego powitał wszystkich Krzysztof Walków.
Okolicznościowe wystąpienie miał prezes Miejsko – Gminnej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Kasperek. W swoim wystąpieniu powiedział, że nie tylko starsze ale i nowe pokolenie musi pamiętać o przelanej polskiej krwi w obronie Ojczyzny i Rodaków. Polacy zakończenie II wojny światowej świętują 8 maja dopiero od kilku lat. Wcześniej obowiązującą datą był 9 maja. Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa jest obchodzony w rocznicę podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy w 1945 roku. Dokument został podpisany najpierw we Francji, a dzień później, na żądanie Stalina, na przedmieściach Berlina. Podpisanie aktu kapitulacji Niemiec oznaczało zakończenie drugiej wojny światowej, jednak tylko w Europie. Walki trwały jeszcze do września 1945 roku na Bliskim Wschodzie.
Wojna w sumie trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa liczące około 1,7 mld mieszkańców. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Do wojska powołano około 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Ogólne straty w ludziach były ponad 5 - krotnie wyższe niż w I wojnie światowej i wyniosły ponad 50 mln poległych, zamordowanych i zmarłych. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości.
Polska straciła w niej ponad 6 mln obywateli, w tym 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polskie straty w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie i wynosiły ponad 22 % ogółu obywateli. Rezultatem wojny stało się też trwałe inwalidztwo około 600 tys. osób. Blisko 80% strat przypadło na ludność miejską, co w dużym stopniu wiązało się z eksterminacją skupionej w miastach ludności żydowskiej, która została wymordowana prawie całkowicie.
Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, w Afryce Północnej, a od końca 1943 roku również na froncie wschodnim, zadając Niemcom i ich sojusznikom wiele niszczących ciosów. Polacy walczyli na lądzie morzu i w powietrzu.
W końcowych operacjach II wojny światowej w działaniach na wschodzie i na zachodzie łącznie brały udział 2 armie ogólnowojskowe, 3 różne korpusy oraz kilkadziesiąt samodzielnych związków taktycznych, oddziałów jak i pododdziałów; w sumie w początkach maja 1945 r. Polskie Siły Zbrojne na zachodzie liczyły ok 194 500 żołnierzy, a Wojsko Polskie około 400 tys. żołnierzy.
II wojna światowa, oprócz ogromu strat materialnych i idących w dziesiątki milionów strat ludzkich, spowodowała ogromny wstrząs moralny. Ukazała z całą ostrością mroczną stronę ludzkich możliwości: stosowanie wymyślnych technik zabijania na masową skalę, terror i poniżenie ludzkiej godności. Pozostawiło to głębokie ślady w świadomości ocalonych. Kapitulacja położyła kres hitlerowskiemu imperializmowi i faszyzmowi, który kierował tym krajem od 12 lat.
Następnie przeprowadzono apel poległych, w którym oddano hołd i uczczono pamięć: żołnierzy Wrześna 1939 r., ofiar hitlerowskich oraz stalinowskich prześladowań i mordów, żołnierzom polskim walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego, partyzantom harcerzom, cywilom oraz ofiarom obozów i łagrów. Na cześć i chwałę wezwanych do Apelu Kompania MW oddała trzykrotną salwę honorową. Wiązanki kwiatów złożyli m.in. starosta sławieński, burmistrz i radni miasta Darłowa, Zarządu Koła Miejsko - Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zarząd Klubu Pionierów i Osadników Wojskowych, delegacje placówek oświatowych, firm i spółek.
Wśród kombatantów dostrzec można było przedstawicieli kilku formacji wojskowych, którzy walczyli na wielu frontach II wojny światowej. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem zabrzmiała „Warszawianka”. Organizatorami uroczystości 63 rocznicy Zakończenia II wojny światowej były: władze miasta Darłowa, DOK i dowódca garnizonu Darłowo.
L.W.
Darłowo, ED 5/2008